Skip to content Skip to footer

MEDİTASYON

Meditasyon Nedir?

Meditasyon ismi Latincede ‘meditatio’ kelimesinden türemiştir. Bu kelimenin anlamı ise ‘düşünmektir’. Fiziksel olarak bir uygulama gerektiren meditasyon zihin ile odaklanarak vücudu rahatlatmak için yapılan bir aktivitedir. Kültürlere göre farklı tarzlarda da yapılsa asıl amaç; bireysel farkındalık, çevre hakkında içsel netleşme ve zihinsel eğitim içindir.

Meditasyonun Faydaları

Meditasyon dediğimiz şey asıl olarak derin düşünmektir. Öncelikle meditasyon zihni boşaltır ve zihninizi boşalttığınız anda derin huzura ve rahata ulaşıldığı düşünülür. Bu durum fiziksel olarak nefesin düzene girerek kalp atışlarını yavaşlatması ve vücuttaki kasların gevşemesinden geçer. Böylece meditasyon hareketleri kişiyi iyi anlamda etkileyerek yaşamında denge ve mutluluğa erişimine olanak sağlar. Meditasyon bir tedavi yöntemi değildir, kişinin sağlıklı yaşam sürmesine yardımcı olur. Belirtilen yöntemlerin kişinin sosyal ilişkilerinin düzenlenmesine de fayda sağlar. Meditasyonun psikolojik olarak rahatlama sağladığı için kişinin yaptığı işlerden zevk almasına odaklanmasına ve olaylara daha geniş bir perspektif kullanarak bakmasına olanak tanır. Aynı zamanda daha iyi odaklanmayı sağlayabilir. Bunlara yakın olarak anksiyete ve alzheimerı riskini azalttığı görülmüştür.

Meditasyon

Meditasyonun Tarihi

Bilim insanları veya tarihçiler bu konuda pek çok araştırma yapmış olmalarda, tarihte meditasyonla ilgili bulgular azdır ve genelde sözlü olarak aktarılan bulgular elimizdeki bilgilerin temelini oluşturmaktadır. İlk bulgular M.Ö 1500’lü yıllarda Hindistan’da bulunan Hindi okullarında uygulandığı anlatılmaktadır.  Meditasyon tekniklerine ait olan Budizm, Taoizm, Bön, Zen ve tefekkür gibi uygulamalar, inanç sistemlerine göre teknikleri ve izledikleri yollar değişkenlik göstermektedir. M.Ö 600-400 yılları arasında Çin’in Taocu geleneğine bağlı olarak yaşayanlar ve Hintli Budistler kendi meditasyon yollarını geliştirmiş topluluklardır. Aynı zamanda günümüzde farklı inanç sistemleri yer almasından dolayı bu teknikler çeşitlilik göstermeye devam etmektedir. Yaklaşık 2500 yıl önce Güneydoğu Asya’da yaşayan Buda’nın meditasyon temellerini oluşturduğuna inanılıyor. Takipçilerine bireysel ve toplumsal farkındalığı benimseten buda; barış ve huzuru sağlamak amacıyla; konsantrasyon, aydınlanma gibi yolları öğretilerinde sunmuştur.

Leave a comment

Biogely © 2022. All Rights Reserved.

Sepet0
tr_TRTurkish