Skip to content Skip to footer

MİGREN AĞRILARI

Migren Nedir?

Migren, halk arasında oldukça yaygın bir baş ağrısı türüdür. Cinsiyet fark etmeksizin her insanda görülebilir, kadınlarda %20’lik bir kısımda görülürken, erkeklerde iste %6’lık bir dilimi kapsamaktadır. Migren uzun yıllardan beri hasta yaşamında var olan ve hastalık sürresi olarak birkaç gün ile bir kaç hafta arasında değişkenlik gösteren baş ağrısı çeşididir. Migren ağrıları ‘primer baş ağrısı’  sınıfına girmektedir. Migrenin genellikle ilk tespiti ergenlik dönemi içerisindeki insanlarda görülür ve migren atakları  geçiren  hastaların  5’de 4’ü 30’lu yaşlardan önce başlar. Bu ağrıların ortaya çıkma ihtimalli yaş geçtikçe azalır.

Migren Neden Olur?

Migren ağrılarının sebebi tam olarak bilinmese de, çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Migren ağrılarının meydana gelmesinde etkili faktörlerden birisi ise genetiktir. Aile bireyleri ve yakın akrabaları içerisinde migren hastalığı bulunan kişilerde bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali genel olarak 3 kat artmış olarak değerlendirilir. Migren hastalığı beyindeki sinirlerin ve kan damarlarında oluşan değişiklik sonucu ve serotonin de dahil olmak üzere, beyindeki kimyasal değişikliklerin neden olduğu görülür. Migren hastalarının küçük bir kısmında ağrı hep aynı yerde görülse de genellikle ensede başlayarak baş kısmına doğru hareketi görülür. Aynı zamanda ağrı ile birlikte; kusma, bulantı, ışık ve sese duyarlılık, ve kusma da görülebilir. Ağrı sonrasında postdrom dönem olarak bilinen bitkinlik ve yorgunluk hissi yaşanır ve uyku vaktine yakın ağrılar hafifler. Sıradan migren ataklarına kıyasla şiddetli migren ataklarının  yaşanma sıklığı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda kimi hastalarda yılda 2-3  kez migren atağı yaşanırken bazı hastalarda ise  ayda 2-3 kere görülür.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri ,hastalığın da bilindiği üzere en sıkça yaşanan durumu baş ağrısıdır. Ancak bu baş ağrısı kimi zaman farklı şekilde ilerleyebilir. Vücudun bir yarısında, yüz kısmının ve dilin bazı kısımlarında uyuşma, iğne batması, karıncalanma gibi hissiyatlar da migren hastalarında gözlemlenir. Ağrı dönemi yaklaşık 30 dakika ile 120 dakika sonrasında kendini gösterir. Sonrasında ise şiddetli, zonklayıcı ve basınç hissiyatı yaratan ağrılar gözlemlenir. Bu durum saatler bazen de günler sürebilir. Migrenin diğer fiziksel belirtileri ise; aşırı su içme isteği, iştahta artış, duruma göre değişen ishal veya kabızlık, karında görülen şişlik gibi belirtilerdir. Fiziksel belirtilerin yanında duygusal olarak da çeşitli belirtiler görülür. Depresif ruh hali, aşırı neşelenme, konsantrasyon bozukluğu, koku duyarlılığı ve yoğun bir uyku isteği gibi belirtilerde görülebilir.

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren hastalığının riskinin düşürülmesi ve hastalığın vücutta hafiflemesi için düzenli beslenme ve uyku  düzenine sahip olmak çok büyük önem taşır. Bununla birlikte bazı vitamin ve minerallerin; B2, folik asit ve magnezyum olmak üzere, migrenin yaşattığı ağrıyı azalttığı görülür. Aynı zamanda kafeinin iyi geldiği görülse de çay, kahve ve çikolatanın tüketilmesi tavsiye edilmez. Bunlara ek olarak; meditasyon, rahat uyku, düzenli egzersizler ve spor yapmak yaşam şeklinin düzenlenmesi sonucunda, diyet, ışık, hava değişimleri, yükseklik ve hormonel değişimlerin migreni tetiklemesinde veya farkına varılmasında rol oynar.

Leave a comment

Biogely © 2022. All Rights Reserved.

Sepet0
tr_TRTurkish