Skip to content Skip to footer

UYKU VE UYKU PROBLEMLERİ

Uyku Nedir?

Uyku insan vücudunun fiziksel ve zihinsel olarak dinlenerek yenilenmesini sağlayan biyolojik bir süreçtir. Günlük olarak; kişi ve yaş gibi etkenlerde değişkenlik gösterse de ortalama uyku süresi 7-9 saat yeterlidir. Yeni doğan ve gelişim sürecindeki bireyler için 12-16 saat kadardır. Merriam-Webster sözlüğü uykuyu ‘gözlerinizin ve bilincinizin kapalı olduğu doğal dinlenme hali’ olarak tanımlamaktadır. Bilimsel olarak değerlendirmek gerekirse, uyku; belli bir uyarı eşiği altında dış uyarılara yönelik hissin baskılanmış, bilincin nerdeyse kapalı olduğu, istemli olarak kas faaliyetlerinin dinlenme durumunda olduğu ancak beynin ve hormonel sistemin son derece aktif olduğu, günlük sürecin düzenlendiği durumdur. Uyku esnasında hayvanlarda da görüldüğü üzere verilen tepki ve beceri miktarı azalır. Bu azalma ise beynin uyarılara kendini  kapamasından kaynaklanır. Ancak uyku hali tamimiyle aktivitesizlik hali değildir. Bu sırada insan vücudundaki yapım ve yıkım işlemleri daha hızlı çalışır. Tüm bunlar uykunun kritik anlamdaki önemini açıklayan faktörlerden birazıdır.

Uykusuzluk Nedenleri?

İlk ve normal uykusuzluk nedenlerinden bir tanesi sinir, heyecan ve stresse  bağlıdır. Üç aydan kısa sürer ve genellikle çocuklarda okul, sınav kaygısı gibi  durumlarda gözlemlenir, bu tip sebepler uykusuzluğa neden olabilir. Bunlar dışında daha ciddi durumlarda ise kronik uykusuzluk ve psikiyatrik uykusuzluklar gelir. Örnek olarak; depresyon, anksiyete, şizofreni ve bipolar bozuklukları beraberinde uykusuzluk sorunlarına yol açar.

Uykusuzluk Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Uykusuzluk durumunda yapılması gereken şey öncelikle ilaçlar yerine; daha fazla balık, sebze gibi gıda tüketimi, gündüz egzersizleri, vücudun dinlenmesi için çeşitli meditasyonlar, düzenli bir uyku planı ve uyku öncesi fazla karbonhidrat kullanımı dikkat edilmesi gereken hususlardır. Ancak hastalık psikolojik sebeplerden kaynaklı ise psikoterapi planlanabilir.

Leave a comment

Biogely © 2022. All Rights Reserved.

Sepet0
tr_TRTurkish